Kolektory słoneczne często bywają mylone z instalacją fotowoltaiczną. Choć w obu przypadkach mamy do czynienia z energią słoneczną, kolektory oferują zaledwie namiastkę tego, co możemy zyskać dzięki domowej elektrowni słonecznej, jaką jest instalacja fotowoltaiczna. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, co to jest kolektor słoneczny i czym różni się od fotowoltaiki. 

Kolektor słoneczny — co to takiego i jak działa

Chociaż na pierwszy rzut oka kolektor słoneczny oraz instalacja PV wyglądają podobnie, ich działanie różni się. W przypadku kolektora słonecznego promienie padają na aparat absorpcyjny, w którym przechowywany jest specjalny roztwór (związek glikolu i wody). W ten sposób absorber pochłania promienie słoneczne, a następnie zamienia je w ciepło. Jest to możliwe, dzięki tzw. czynnikowi grzewczemu, którym jest woda. Ogrzana ciecz płynie przez zasobnik i oddaje ciepło wodzie, która płynie w domowych kranach. A co dzieje się z wodą z zasobnika? Wraca i na powrót staje się chłodna. 

Kolektor słoneczny a fotowoltaika — podobieństwa

Co łączy kolektor słoneczny z fotowoltaiką? Fakt, że oba urządzenia korzystają z zielonej energii, a dokładniej — z promieni słonecznych. Kolejne podobieństwo to lokalizacja — zarówno kolektor słoneczny, jak również instalacja fotowoltaiczna jest montowana na dachu. W obu przypadkach ważny jest również kierunek świata, w który są zwrócone. Najbardziej wydajne, gdy są ustawione na południe. 

Różnice

Podstawowa różnica między kolektorem słonecznym a instalacją fotowoltaiczną tkwi w zastosowaniu. Podczas gdy instalacja PV może całkowicie pokryć zapotrzebowanie energetyczne w gospodarstwie domowym, kolektor słoneczny sprawdzi się raczej w ogrzewaniu wody i w przypadku ogrzewania podłogowego. Co więcej, kolektor słoneczny działa tylko wtedy, gdy świeci słońce. W naszej strefie klimatycznej na słoneczne dni możemy liczyć tylko przez kilka miesięcy w roku, więc taka inwestycja może okazać się nieopłacalna. Co więcej, kolektory słoneczne narażone są na awarie, np. jeśli kolektory nie oddają ciepła wodzie, mimo dużego nasłonecznienia. Wówczas dochodzi do stagnacji kolektora słonecznego. A w konsekwencji — do awarii. W przypadku paneli fotowoltaicznych, nie ma takich problemów. Jeśli panele pochodzą od sprawdzonych producentów, a montażem zajmuje się doświadczona firma — instalacja PV jest praktycznie bezawaryjna. Kolektor solarny cena — kolektor solarny kosztuje kilka tysięcy złotych. Trudno jednak porównywać koszt instalacji fotowoltaicznej z ceną kolektora słonecznego. Dlaczego? Kolektor słoneczny nie gwarantuje takiej oszczędności, jak panele fotowoltaiczne. Dzięki domowej elektrowni słonecznej możesz bowiem zmniejszyć swój roczny rachunek za prąd nawet o 90%.

Kolektor słoneczny czy fotowoltaika — podsumowanie

Kolektor słoneczny nie jest konkurencją dla fotowoltaiki. Możemy go traktować jedynie jako dodatek lub uzupełnienie instalacji PV. Choć przypomina panele fotowoltaiczne, działa inaczej. Instalacja fotowoltaiczna jest o wiele bardziej zaawansowana i oferuje dużo więcej. Z tego powodu kolektory słoneczne powoli odchodzą do lamusa.