Dziś dużo mówi się o neutralności klimatycznej i OZE, czyli z tzw. zielonej energii. Co to jest zielona energia i dlaczego Unia Europejska chce, aby państwa wspólnoty zobowiązały się do neutralności klimatycznej? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Co to jest zielona energia definicja

 Co to jest zielona energia? Zielona energia to po prostu energia elektryczna, która jest wytwarzana z odnawialnych źródeł energii, takich jak np. woda, promienie słoneczne, wiatr, pływy morskie, biogaz lub biomasa. Warto również wspomnieć o tzw. energii geotermalnej. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi ona z wnętrza ziemi. Zielona energia to przeciwieństwo energii nieodnawialnej, którą uzyskuje się na skutek spalania węgla kamiennego, węgla brunatnego, ropy naftowej lub gazu ziemnego. Co ciekawe, nadal trwają dyskusje na temat tego, czym jest, a czym nie jest zielona energia. Przykładowo, istnieją elektrownie wodne, które nie zostały uznane za producentów zielonej energii. Dotyczy to chociażby chińskiej Zapory Trzech Przełomów. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Działanie zapory ma negatywne konsekwencje dla środowiska naturalnego i wiąże się z wykorzystaniem zasobu, którego kiedyś może zabraknąć. Chodzi oczywiście o wodę.

Zielona energia dawniej i dziś

Zmiany klimatyczne zaczęły się wraz z odejściem od rolnictwa na rzecz przemysłu. Praktycznie od XVIII wieku aż do połowy ubiegłego stulecia człowiek nie interesował się zmianami, jakie wywołuje zwiększona emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Niestety, zmiany te są widoczne gołym okiem: topniejące lodowce, ocieplenie klimatu, a także ekstremalne zjawiska pogodowe, które stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także dla fauny i flory. Wystarczy wymienić chociażby ulewne deszcze i powodzie na obszarach, które wcześniej były wolne od tego typu problemów. Zielona energia może uchronić nas zatem od nieodwracalnych zmian w klimacie i przyrodzie.

Zielona energia a gospodarka węglowa Polski

Polska od lat uchodzi za węglową potęgę Europy. Nasz kraj odpowiada aż za 96% produkcji węgla kamiennego w Unii Europejskiej. Takie statystyki nie powinny nikogo dziwić skoro prawie 65% naszej gospodarki opiera się na wydobyciu tego surowca. Niestety, jest to dość kosztowny proces, a na dodatek powoduje wysoką emisję dwutlenku węgla. Przykładowo, w czasie produkcji 1 kWh do atmosfery wydostaje się aż 4,6 kg CO2. Z tego powodu, w grudniu 2019 roku, Komisja Europejska zaprezentowała Zielony Ład, którego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do połowy XXI wieku. Chodzi o to, aby osiągnąć balans między emisją dwutlenku węgla a pochłanianiem go z atmosfery. Dzięki temu będziemy mogli obniżyć średnią globalną temperaturę o 1,5 Celcjusza. Jest to poziom, który eksperci z IPCC uznali za optymalny dla naszego klimatu. Polski rząd nie zgadza się z postanowieniami Zielonego Ładu, ze względu na długą tradycję wydobycia węgla w naszym kraju. Nie da się jednak ukryć, że ceny energii elektrycznej w Polsce rosną w zastraszającym tempie i wiele osób zastanawia się nad wykorzystaniem OZE. 

Zielona energia — podsumowanie

Zielona energia cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Rynek fotowoltaiczny rośnie w siłę. Coraz więcej gospodarstw domowych posiada swoje własne elektrownie słoneczne. Instalacja fotowoltaiczna to bowiem szansa na uniezależnienie się od dostawcy prądu i od rosnących cen energii elektrycznej. Jeśli dodamy do tego troskę o środowisko, zielona energia okaże się jedyną racjonalną alternatywą.