Są takie pytania, które zadaje większość naszych klientów: Czy panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni i jak to wygląda np. zimą? Jeśli Ty również się nad tym zastanawiasz, w naszym artykule znajdziesz odpowiedź.
Fotowoltaika zimą a promieniowanie całkowite
Niewiele osób zdaje się sobie sprawę, że promieniowanie, które dociera do naszej planety nie jest jednakowe. Wyróżniamy bowiem dwa rodzaje promieniowania: bezpośrednie i rozproszone. Jak się domyślasz, w pierwszym przypadku promienie docierają bezpośrednio do nas, w drugim są jedynie odbiciem lub załamaniem, np. w kroplach deszcze lub chmurach. Wynika to z faktu, że kiedy niebo jest zachmurzone, mamy do czynienia z promieniowaniem rozproszonym Gdybyśmy mieli określić to w procentach, wychodzi mniej więcej pół na pół (50% promieniowania bezpośredniego i 50% rozproszonego). Co ciekawe, nasłonecznienie można zmierzyć i ma ono nawet swoją jednostkę. Jest nią wat na metr kwadratowy Żeby wykonać szacunkowe obliczenia potrzebujemy następujących danych:
- promieniowania, które dociera do granicy atmosfery, czyli ok. 1366 W/m2,
- promieniowania, które dociera do naszego kraju, ok. 800-1.000 W/m2, kiedy na niebie nie ma chmur,
- liczbę godzin, przez które słońce świeci w danym miejscu.
Teraz wystarczy tylko pomnożyć promieniowanie dla Polski, przez liczbę godzin, w których słońce świeci w konkretnej lokalizacji. Przyjmuje się, że średnia wartość nasłonecznienia w naszym kraju wynosi 900 a 1.200 kWh/m2. Zwróć jednak uwagę, że ten parametr ma zmienny charakter. Różnice te są jednak spore, jeśli mielibyśmy porównywać okres letni z zimowym. Jest to stosunek 3:1. Powszechnie wiadomo, że słońce świeci najintensywniej od maja do września. Może wydawać się nieprawdopodobne, że okres zimowy odpowiada za aż 34% nasłonecznienia. W tym czasie utrzymuje się ono na poziomie 300 a 400 kWh/m2. Tym samym, wydajność paneli fotowoltaicznych w zimie można uznać za całkiem przyzwoitą, jak na naszą szerokość geograficzną.
Sprawność paneli fotowoltaicznych w zimie
Wynika z tego jasno, że panele fotowoltaiczne działają także zimą, pozyskując energię ze słońca, chociaż ich wydajność jest wówczas mniejsza. Warto pamiętać, że stopień nasłonecznienia, to nie jedyne czynnik, który wpływa na pracę instalacji fotowoltaicznej. Należy bowiem uwzględnić szereg innych czynników, takich jak kąt nachylenia dachu, kierunku położenia paneli PV czy stopień zacienienia dachu, np. ze względu na drzewa lub niefortunne usytuowanie komina.
Fotowoltaika w zimie
Mniejsze nasłonecznienie w okresie jesienno—zimowym nie oznacza wcale, że będziesz pozbawiony energii elektrycznej z instalacji PV. Jak to możliwe? Odpowiedź jest prosta. Kiedy słońca jest mniej korzystasz z nadwyżki wyprodukowanej w okresie letnim. Dzięki temu fotowoltaika zimą, jest równie opłacalna, jak przez cały rok.
Fotowoltaika zimą i w pochmurne dni — podsumowanie
Chcesz mieć pewność, że Twoja domowa elektrownia słoneczna pokryje całoroczne zapotrzebowanie na energię w Twoim domu lub firmie? Masz pytania, chciałbyś porozmawiać z kimś, kto zagwarantuje Ci największą wydajność instalacji PV? Skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatną konsultację.
Najnowsze komentarze