Czy popularność fotowoltaiki to chwilowa moda, a może coś więcej? Dlaczego tak wiele osób decyduje się na montaż paneli słonecznych? Czy taka inwestycja zawsze się opłaca? Kiedy jest najlepszy moment, żeby zainteresować się fotowoltaiką? Odpowiedź w dzisiejszym artykule.

Fotowoltaika czy warto

Czy inwestycja w fotowoltaikę zawsze się opłaca? W większości przypadków tak, ale jak to zwykle bywa, istnieją wyjątki od reguły. Przykładowo, jeśli zużywasz znikome ilości energii, a miesięczny rachunek za prąd wynosi mniej niż 100 zł, na zwrot z inwestycji musiałbyś czekać wiele lat. Innym przykładem jest planowana w niedługim czasie wymiana dachu. Wspominamy o tym, ponieważ większość instalacji montujemy właśnie w tym miejscu. Być może zastanawiasz się, czy zacienienie dachu zmniejsza opłacalność paneli fotowoltaicznych. Tak, ale mamy tu na myśli wyjątkowe sytuacje, w których cień jest naprawdę duży i na dach nie docierają promienie słoneczne. Wówczas taka lokalizacja faktycznie nie jest opłacalna. W takich sytuacjach szukamy alternatywnej lokalizacji, dzięki czemu prosument nadal ma szansę na to, by czerpać .darmową energię ze słońca. Jak widzisz sytuacji, w których fotowoltaika się nie opłaca, jest naprawdę niewiele. Nic więc dziwnego, że w 2020 roku zamontowano prawie 7,7 milionów modułów fotowoltaicznych i wszystko wskazuje na to, że w bieżącym roku pobijemy ten rekord. Przekonajmy się dlaczego.

Fotowoltaika — dlaczego warto 

Liczby mówią same za siebie. Według raportu SBF Polska PV wartość rynku fotowoltaicznego w naszym kraju przekroczyła 10 miliardów złotych. Dynamiczny rozwój PV w Polsce nie może być przypadkowy. Fotowoltaika czy warto? Oczywiście! Korzyści z tej inwestycji jest mnóstwo, a oto te najważniejsze.

Niższe rachunki za prąd

Cena za 1kWh w 2021 roku wzrosła o prawie 12%. I nic nie zapowiada, że miałoby się to zmienić w najbliższym czasie. Rachunki za prąd z roku na rok będą coraz wyższe. Instalacja fotowoltaiczna może obniżyć Twoje rachunki za prąd nawet o 90%

Coraz większa moc paneli PV w niższych cenach

Przez ostatnie kilka lat obserwowaliśmy niezwykły boom technologiczny. Nie ominął on również branży PV. Przykład? Jeszcze kilka lat temu maksymalna moc paneli oscylowała wokół 200-250 Wp Obecnie standardem są panele PV o mocy 350 Wp, a ich koszt w stosunku do lat ubiegłych zmniejszył się o kilkanaście procent. Eksperci rynku PV zgodnie przyznają, że ceny instalacji fotowoltaicznych z każdym rokiem stają się coraz atrakcyjniejsze dla potencjalnych prosumentów, a wydajność ogniw PV jest coraz wyższa.

Dotacje unijne

Nie da się ukryć, że Unia Europejska odchodzi od polityki węglowej na rzecz OZE. Dzięki temu prosumenci mają szansę skorzystać z dofinansowania na fotowoltaikę, w tym, na już rozpoczętą inwestycję. Takim przykładem jest choćby program Mój Prąd 3.0, w którym można otrzymać dotację w wysokości 3000 zł. Nabór wniosków rozpoczął się 1 lipca i potrwa do 20 grudnia 2021 roku lub do wyczerpania środków.

Preferencyjne formy kredytowania

Właściciele banków dostrzegli potencjał rynku PV. Efektem są produkty finansowe stworzone z myślą o prosumentach, m.in. atrakcyjne formy kredytowania. Interesującą alternatywą dla tradycyjnego kredytu może być leasing. W przypadku fotowoltaiki działa on na podobnych zasadach, co leasingowanie pojazdu. 

Status prosumenta

W tekście tym często jest mowa o prosumencie. Pora wyjaśnić, co właściwie oznacza ten termin. W świetle prawa, prosument to osoba, która jest jednocześnie producentem i nabywcą energii elektrycznej. Warto dodać w tym miejscu, że chodzi tutaj wyłącznie o osoby, które wytwarzają prąd na własne potrzeby. Kiedy stajemy się prosumentami? Taki status uzyskuje się po podłączeniu instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej. Co nam to daje? Przez 15 lat mamy prawo do upustu. Jego wysokość zależy od mocy instalacji PV. — do 10 kW jest to upust w stosunku 1 do 0,8, a w przypadku instalacji o mocy od 10 do 50 kW, stosunek ten wynosi 1 do 0,7.

Stosunkowo szybki wzrost z inwestycji

Inwestycja w fotowoltaikę zwraca się średnio po ok. 6-10 latach. A co w sytuacji, gdy postanowisz się przeprowadzić i sprzedać dom. Wówczas również możesz zyskać. W jaki sposób? Instalacja fotowoltaiczna podnosi wartość nieruchomości o kilkanaście procent. Jest to uzasadnione, ponieważ “żywotność” paneli ocenia się na 25-30 lat, jeśli więc wyprowadzisz się nawet po kilku latach, zużycie paneli będzie niewielkie.

Troszczysz się o planetę dla przyszłych pokoleń

Może to nie jest stricte materialna korzyść, ale w dzisiejszych czasach troska o środowisko naturalne jest ważna jak nigdy dotąd. Instalacja w paneli fotowoltaicznych to inwestycja w przyszłość. Mniej szkodliwych substancji, OZE, zamiast gospodarki węglowej to najlepsze, co możesz pozostawić w spadku swoim dzieciom i wnukom. 

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę — podsumowanie

Jak widzisz, powodów, dla których warto zainwestować w fotowoltaikę jest naprawdę wiele. Jeśli nadal się zastanawiasz, kiedy jest najlepszy moment, odpowiadamy: teraz. Dlaczego? Montaż fotowoltaiki w okresie wiosenno-letnim, pozwoli Ci naładować domową elektrownię w najbardziej słonecznym okresie w roku. Dzięki temu nadwyżkę zgromadzonej energii będziesz mógł wykorzystać, gdy słońca za oknem jest mniej. Co więcej, obecnie możesz ubiegać się dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Miej na uwadzę, że obowiązuje tu zasada, kto pierwszy ten lepszy, ponieważ nabór trwa tylko do wyczerpania środków.