Zastanawiasz się, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna i co wpływa na jej cenę? W dzisiejszym artykule przedstawimy średnie koszty poszczególnych komponentów, a także montażu instalacji. Na co zwrócić uwagę? Od czego zależy cena instalacji PV? Czy tanio zawsze znaczy dobrze? Jak nie dać się oszukać? 

Od czego zależy koszt fotowoltaiki?

Od czego zależy koszt fotowoltaiki?

Kiedy chcemy oszacować średni koszt fotowoltaiki, musimy wziąć pod uwagę:

  • lokalizację instalacji,
  • wielkość instalacji,
  • potencjał budynku,
  • jakość poszczególnych elementów.

W przypadku zakupu nieruchomości podaje się miarę za metr kwadratowy. A jaką jednostkę przyjąć w przypadku instalacji fotowoltaicznej? Najczęściej podawana jest cena za 1 kWp, czyli kilo watt peak. Jednostka ta wskazuje, ile energii jest w stanie wytworzyć instalacja PV lub jeden moduł. Pytanie, które może Ci się teraz nasuwać to: Ile kWp jest potrzebne w Twoim domu? Z naszych doświadczeń wynika, że za ok. 30-45 zł z Twojego obecnego rachunku za energię elektryczną, możesz liczyć 1 kWp. Różnice wynikają z stopnia zacienienia dachu oraz kąta jego nachylenia

Fotowoltaika cena poszczególnych elementów

Fotowoltaika cena poszczególnych elementów

 Ile kosztuje fotowoltaika? Jak wygląda procentowo koszt całej instalacji fotowoltaicznej? Jak pewnie się domyślasz, najdroższe są panele fotowoltaicznej. Ich koszt to prawie połowa ceny całej inwestycji (ok. 45%). Na drugim miejscu jest inwerter, czyli urządzenie, które zamienia prąd stały (wytworzony przez panele) w zmienny (ten w naszych gniazdkach). Na pozostałe koszty składają się: sprzęt i konstrukcja (ok. 15%), montaż (ok. 10%) oraz podłączenie instalacji do sieci (ok. 10%). Ile kosztuje fotowoltaika? Przeanalizujmy średni koszt, rozpatrując cenę każdego elementu oraz tzw. “robocizny”.

  • Panele fotowoltaiczne

Jak porównać ze sobą panele fotowoltaiczne różnych producentów? Najczęściej zestawia się koszt 1 Wp. Ceny te wahają się od nieco ponad złotówki do ok. 2 złotych za każdy Wp. Ten sposób rozliczenia wydaje się prosty, ale nie uwzględnia wszystkich czynników. Przykład? Jeśl przyjmiemy powyższe kryterium, zupełnie pominiemy wielkość panel fotowoltaicznych A przecież rozmiar wpływa na ich moc. Dlatego porównywanie paneli fotowoltaicznych o różnych wymiarach, zafałszuje nam nieco obraz, jeśli chodzi o wydajność poszczególnych modeli. To jednak nie koniec. Porównując ceny paneli fotowoltaicznych, warto zwrócić uwagę także na okres gwarancji. Optymalny czas to ok. 10—15 lat. Im dłużej obowiązuje gwarancja, tym panele będą droższe. Ile zatem mogą kosztować? Ceny zaczynają się od 5000 zł do nawet 2000 zł na sztukę. Wybierając model nie sugeruj się jednak wyłącznie ceną. Koniecznie zapytaj o wydajność paneli (nie powinna być mniejsza niż 20%) oraz gwarancje producenta

  • Inwerter (falownik)

Jak już wspominali, inwertor przekształca prąd stały na zmienny. Bez niego instalacja fotowoltaiczna staje się praktycznie bezużyteczna. Dlatego na tym urządzeniu nie warto oszczędzać. Skąd biorą się różnice w cenie? Chodzi o gwarancje producenta. “Żywotność” falownika to ok. 15 lat. Tańszy falownik oznacza krótszy okres gwarancyjny. Jeśli zapłacimy nieco więcej, możemy liczyć na przedłużenie gwarancji nawet do 20 lat. A o jakich kwotach mówimy? Solidny inwerter kupimy za ok. 3000—5000 zł, choć te trójfazowe mogą być nawet dwa razy droższe. 

  • Montaż i podłączenie

Unikaj przypadkowych i podejrzanie tanich firm. Wybierz specjalistów z doświadczeniem, którzy wykonali setki projektów. Kiedy powinna Ci się włączyć lampka ostrzegawcza? W momencie, gdy firma proponuje Ci podpisanie umowy, bez wcześniejszego audytu nieruchomości. Co w tym takiego dziwnego? Odpowiedź jest prosta. Żadna firma nie jest w stanie wycenić inwestycji bez wcześniejszego obejrzenia budynku i wywiadu z właścicielem. Kiepskie firmy będą oszczędzać na materiałach, np. na kablach, stosując pętle indukcyjne. Takie działanie może uszkodzić falownik i pozorna oszczędność tzw. specjalistów, okaże się kosztem dla Ciebie. Jeśli naprawdę zależy Ci na tym, żeby zapłacić mniej, warto skontaktować się z firmą, która zna rynek fotowoltaiczny od podszewki i pomoże Ci w uzyskaniu dofinansowania.

Fotowoltaika cennik a konstrukcja dachu 

Fotowoltaika cennik a konstrukcja dachu 

Na ogólną cenę instalacji fotowoltaicznej wpływa także konstrukcja dachu i rodzaj dachówki. Choć nie są to duże różnice, warto o nich wspomnieć. Przykładowo, jeśli nasz dach jest płaski, zapłacimy ok. 1000 zł więcej niż w przypadku dachu skośnego. Nie bez znaczenia jest również pokrycie dachu W tym przypadku najmniej zapłacą właściciele dachu pokrytego blachą trapezową, a najwięcej — karpiówki. W takich sytuacjach bezpieczniej jest ją wymienić na jej metalowy odpowiednik, co zwiększy nieco koszt całej inwestycji. 

Pozostałe koszty 

Do ceny instalacji fotowoltaicznej warto dodać koszty stałe, takie jak choćby czyszczenie paneli Problemy z instalacją zdarzają się jednak niezmiernie rzadko i wynikają raczej z pośpiechu i pozornej oszczędności kiepskich firm. Jeśl chodzi o czysczenie paneli, najlepiej zająć się tym w sezonie wiosenno letnim, na przełomie kwietnia i maja oraz pod koniec wakacji. Koszt czyszczenia paneli to ok. 150-200 zł. 

Fotowoltaika cennik — podsumowanie

Ile kosztuje fotowoltaika? Średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna o mocy 4-5kW i komponentach dobrej jakości to koszt 15 000- 20 000 zł. Średnio inwestycja ta zwróci się po ok 7-10 latach. Jeśli zależy Ci na obniżeniu kosztów, możesz starać się o dotację, np. w ramach programu Mój Prąd. Istnieją również alternatywne metody finansowania, takie jak kredyt na preferencyjnych warunkach czy leasing.