Jednym z najczęstszych pytań, które zadają nam klienci dotyczy optymalnej liczby paneli fotowoltaicznych, tzn. ile paneli fotowoltaicznych na 1kW będzie potrzebnych?

W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak to obliczyć i na co zwrócić uwagę przy szacunkowych obliczeniach.. 

Panele fotowoltaiczne — od czego zależy ich wydajność?

Zanim odpowiemy na pytanie, ile prądu może wyprodukować jeden panel fotowoltaiczny, zastanówmy się od czego tak właściwie zależy wydajność paneli fotowoltaicznych. Jednym z najważniejszych czynników jest długość ekspozycji ogniw fotowoltaicznych na działanie promieni słonecznych. Im dłuższy jest to czas, tym większy uzysk, czyli ilość wyprodukowanej energii elektrycznej. Równie ważny jest właściwe nachylenie paneli oraz zachowanie odpowiednich odstępów między nimi. Daje to możliwość właściwe schłodzenia paneli, co zapobiega ich przegrzaniu. Jak widzisz, wydajność paneli i to suma wielu czynników, dlatego warto skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą.

Ilość energii produkowana przez jeden panel

 Ile paneli fotowoltaicznych na 1 kW? Informacje związane z mocą paneli producent umieszcza na tzw. tabliczce znamionowej. Należy jednak pamiętać, że standardowe parametry testowe (STC) są to z góry ustalone normy, wspólne dla wszystkich paneli. Jakie informacje znajdziemy na tabliczce znamionowej? Pod nazwą Nominal Power kryje się informacja o tym, ile energii może wyprodukować panel, przy założeniu, że będzie on  wystawiony na działanie promieni słonecznych przez godzinę. Mamy tu na myśli warunki idealne, które możemy odtworzyć tylko przez kilkanaście dni w roku. Dlaczego? Ma to związek z naszym klimatem, w którym nasłonecznienie nie może równać się z tym w innych szerokościach geograficznych, 

Liczba paneli fotowoltaicznych na 1kW

W ostatnich latach nastąpił dynamiczny rozwój w branży PV. Nie chodzi nam wyłącznie o wzrost zainteresowania OZE, ale także o progres technologiczny. Dziś panele są o wiele bardziej wydajne niż jeszcze piętnaście lat temu. Obecnie, standardowe panele produkują średnio 300-400 W. Żeby obliczyć, ile paneli fotowoltaicznych na 1kW będzie potrzebne, przyjmijmy średnią wartość 350 kW. W przypadku panelu, który będzie działał z maksymalną mocą przez ok. 60 minut, uzysk wyniesie 350 Wh. Wynika z tego, że do wyprodukowania 1kWh niezbędne są trzy panele, które będą działy przez ok 3 godziny. 

Powierzchnia paneli fotowoltaicznych

Kiedy zastanawiamy się nad liczbą paneli fotowoltaicznych, powinniśmy wziąć pod uwagę ich wielkość. Przyjmuje się, że standardowe panele fotowoltaiczne, dostępne na rynku,  mają 1, 7 metrów długości oraz 1 metr szerokości. Łatwo zatem obliczyć, że powierzchnia jednego panelu wynosi 1,7 metrów kwadratowych. Jeśli chcielibyśmy zamontować cztery panele takiej wielkości na naszym dachu, musielibyśmy dysponować minimum 6,8 metrów kwadratowych wolnej powierzchni. Oczywiście to tylko proste matematyczne kalkulacje, które nie uwzględniają odstępów od krawędzi dachu, czyli od tzw. kominów. Dlatego nie warto decydować na samodzielny montaż paneli. O wydajności instalacji decydują realne obliczenia, które wykonuje specjalista podczas szczegółowego audytu zadaszenia oraz całego budynku. 

Zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego

Z naszego doświadczenia wynika, że przeciętne roczne zapotrzebowanie energetyczne czteroosobowej rodziny wynosi 4500kWh. Skoro wiemy już, ile paneli fotowoltaicznych na 1 kW jest potrzebnych, zastanówmy się, jak to będzie wyglądało w przypadku przeciętnego gospodarstwa domowego. Żeby się tego dowiedzieć wystarczy podzielić tę liczbę przez roczny uzysk z jednego panelu, czyli 350W na rok. Po wykonaniu prostego działania okaże się, że w takim przypadku potrzebne będzie trzynaście paneli fotowoltaicznych. Obliczenia te zawsze powinny uwzględniać roczne zapotrzebowanie gospodarstwa na prąd, ponieważ prosumentom zależy najczęściej na całkowitym rocznym pokryciu energetycznym. 

Ile paneli fotowoltaicznych na 1 kW — podsumowanie

Jak udowodnił nasz artykuł, bardzo łatwo możesz wykonać proste obliczenia. Miej jednak na uwadze, że otrzymane wyniki będą mieć charakter szacunkowy. W takim przypadku łatwo o pomyłkę. Nic nie zastąpi wprawnego oka i doświadczenia eksperta od fotowoltaiki z długoletnim stażem. Jeśli planujesz zamontować panele fotowoltaiczne w swoim domu lub firmie, umów się na darmowy audyt. Nasz konsultant, wykona odpowiednie pomiary, a także przedstawi różne możliwości finansowania Twojej domowej elektrowni słonecznej.