Planujesz zainstalować w panele fotowoltaiczne? Zależy Ci na tym, aby energia słoneczna pokrywa roczne zapotrzebowanie energetyczne Twojego gospodarstwa domowego? Zastanawiasz się, jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom będzie odpowiednia? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule. 

Moc fotowoltaiki dla domu — od czego zależy

Jaka moc fotowoltaiki do domu? — ile gospodarstw domowych, tyle odpowiedzi. Przykładowo, jeśli któryś z członków rodziny pracuje zdalnie, zapotrzebowanie na energię będzie większe niż w przypadku domowników, którzy większość czasu spędzają poza domem. To samo dotyczy ilości i rodzaju sprzętów. Są rodziny, które mają w domu trzy telewizory, są również takie, które zupełnie z niego zrezygnowały. Niektórzy używają energooszczędnych żarówek, inni korzystają z tradycyjnych. Ponadto, starsze sprzęty pochłaniają więcej energii niż te nowoczesne, energooszczędne. Jaka moc fotowoltaiki dla domu? Jak widzisz, nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Co więcej, zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego to nie wszystko. Instalacja fotowoltaiczna w domu to również kwestie techniczne, związane z samą instalacją, takie jak kąt nachylenia czy lokalizacja paneli. Choć najlepszą i najpopularniejszą jest dach, zdarza się, że to miejsce może być złym wyborem. Dzieje się tak, gdy dach znajduje w cieniu lub ma zbyt małą powierzchnię.

Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom

Jaka moc fotowoltaiki dla domu? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw musisz oszacować jakie jest średnie roczne zużycie prądu w Twoim gospodarstwie domowym, w ujęciu rocznym. Dowiesz się tego, kiedy przeanalizujesz dokładnie swoje rachunki za prąd. Jeśli nie przechowujesz rachunków tak długo, skontaktuj się ze specjalistą, który określi moc fotowoltaiki dla Twojego domu. Oczywiście łatwiej jest oszacować moc paneli fotowoltaicznych w przypadku istniejącego budynku, ponieważ dysponujemy danymi historycznymi. W takiej sytuacji musimy wziąć pod uwagę normalne zużycie oraz zużycie jednostki grzewczej. Wówczas należy liczyć średnio 8-10 kW. Zawsze należy zwiększyć tę moc o 20%, czyl do 10kW. To cena “przechowania” nadwyżki energii w sieci. Dzięki temu będziesz mógł wykorzystać ją w późniejszym okresie. W przypadku nowego domu trudno przewidzieć całkowite zapotrzebowanie energetyczne. Ponadto, z biegiem czasu może być ono coraz większe. Na szczęście jest na to sposób. Szczegółowych informacji udziela nasz specjalista, podczas indywidualnego spotkania z klientem. Takie rozwiązanie pozwoli 

Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom — podsumowanie

Przy wyborze mocy paneli fotowoltaicznych zawsze warto skonsultować się ze specjalistą  Jeśli wybierasz zbyt małą, fotowoltaika nie pokryje zapotrzebowania na energię w Twoim domu jednorodzinnym. Z kolei zbyt duża moc może generować wysokie koszty i brak odczuwalnego zwrotu z inwestycji. Dlatego, jeśli planujesz instalację fotowoltaiczną w swoim domu, najlepszym rozwiązaniem jest spotkanie z ekspertem, który odpowie na pytanie, jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom, będzie najlepsza w Twoim przypadku.