Ogrzewanie budynku piecem elektrycznym jeszcze do niedawna uchodziło za drogie, czyli zwyczajnie nieopłacalne. Jeśli mieszkańcy decydowali się na piec, wybierali raczej ogrzewanie węglowe lub gazowe. Czy tak jest również dziś? Wszystko zmieniło się za sprawą odnawialnych źródeł energii, w tym, dzięki fotowoltaice. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, jaki piec do fotowoltaiki wybrać i co wpływa na taki wybór.

Jaki piec do fotowoltaiki wybrać i dlaczego to takie ważne

Wybór pieca fotowoltaicznego wpływa na późniejsze koszty ogrzewania budynku, dlatego warto dobrze przemyśleć swoją decyzję. Pamiętaj, że taki piec powinien posłużyć Ci co najmniej kilkanaście lat, zatem nie warto na nim oszczędzać. 

Jak działa piec do fotowoltaiki

Zanim odpowiem na pytanie, jaki kocioł elektryczny do fotowoltaiki wybrać, opiszemy pokrótce, w jaki sposób działa to urządzenie. Powszechnie uważa się, że piec do fotowoltaiki ma za zadanie ogrzać budynek w okresie jesienno —zimowym. Choć jest to jego główna funkcja, warto pamiętać o innej, równie ważnej. Chodzi oczywiście o dostępność ciepłej wody w kuchni oraz w łazience. Z tego powodu, najlepiej wybrać taki kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką, który pracuje w dwóch trybach. Z jednej strony, zapewnia ciepłą wodę w kaloryferach, tym samym ogrzewając budynek, oraz gwarantuje, że w kuchni i łazience będzie płynąć ciepła woda. Jaki kocioł elektryczny do fotowoltaiki działa w ten sposób? Gorąco polecamy piec indukcyjny. Fotowoltaika gwarantuje, że takie urządzenie będzie pracować wydajnie i pozwoli obniżyć rachunki za prąd. 

Kocioł elektryczny fotowoltaika a zapotrzebowanie energetyczne

Skąd masz wiedzieć, jaki piec elektryczny do fotowoltaiki będzie najlepszy? Zacznij od tego, ile energii potrzebujesz, by domownikom było ciepło i przyjemnie. Jak określić zapotrzebowanie na energię i dopasować kocioł elektryczny do swoich potrzeb? Przede wszystkim, zwróć uwagę na rodzaj termoizolacji. Zazwyczaj jest tak, że im starszy budynek, tym jego izolacja cieplna jest gorsza. Spójrzmy na to w ujęciu rocznym. Jeśli budynek jest nowy, wystarczy ok. 35 kWh na metr kwadratowy. W przypadku, gdy dom jest po termoizolacji jest to 70 kWh na metr kwadratowy. Dla porównania, stary lub bardzo słabo ogrzewany budynek, wymaga aż 200 kWh rocznie. Jak widać różnice są duże, dlatego dobra termoizolacja to podstawa, jeśli chodzi o takie kwestie jak kocioł elektryczny i fotowoltaika.

Jaki piec do fotowoltaiki wybrać  — podsumowanie

Jaki kocioł elektryczny wybrać? Choć na rynku dostępnych jest wiele modeli, większość z nich działa na tych samych zasadach. Dlatego, wybierając piec elektryczny do fotowoltaiki zwróć uwagę, np. na dodatkowe funkcje urządzenia. Jedną z nich jest regulacja pod kątem pogody i temperatury, która panuje na zewnątrz, a także możliwość zdalnego sterowania kotłem elektrycznym. Jeśli nie masz czasu szukać odpowiedniego pieca elektrycznego do fotowoltaiki, powierz to zadania fachowcom, którzy zajmą się doborem, zakupem oraz montażem urządzenia.