Opłata mocowa w 2021 roku stała się faktem. Dlaczego wzbudza takie kontrowersje? Ile właściwie zapłacimy? Czy istnieje jakiś sposób, żeby jej uniknąć? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. 

Opłata mocowa — co to jest 

W 2021 roku na rachunku za prąd pojawiła się nowa pozycja. Chodzi o tzw. opłatę mocową. Środki te mają zostać przeznaczone na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. W praktyce więc pozwoli na utrzymanie elektrowni węglowych oraz koncernów energetycznych. Opłata mocowa stanowi rodzaj rekompensaty za dążenia UE do neutralności klimatycznej i zerwanie umów długoterminowych z elektrowniami węglowymi. 

Opłata mocowa — od kiedy obowiązuje

Opłata mocowa weszła w życie 1 stycznia 2021 roku, choć pierwotnie miała obowiązywać już od października 2020 roku.

Opłata mocowa — kogo dotyczy

Opłata mocowa obowiązuje każdego, kto pobiera i korzysta z prądu. Podwyżka cen energii, w postaci, opłaty mocowej dotknie zarówno właścicieli gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców, bez względu na to, w jakiej branży działają.

Opłata mocowa — dlaczego wzbudza kontrowersje

Nie da się zaprzeczyć, że opłata mocowa chroni przede wszystkim interesy przemysłu węglowego i wielkich koncernów energetycznych. Jest sprzeczna z interesem całej Unii Europejskiej, która oczekuje, że wszystkie kraje wspólnoty osiągną do 2050 roku neutralność energetyczną. Polska stanowi w tym względzie niechlubny wyjątek. Zamiast inwestować w ONZ (odnawialne źródła energii), rządzący nadal wspierają gospodarkę węglową, która jest nieopłacalna i antyekologiczna. Dlaczego? Odpowiedzi udzielił sam premier, stwierdzając, że nasz kraj ma “zupełnie inną strukturę energetyczną” i dlatego osiągnie równowagę energetyczną “w swoim tempie”.

Opłata mocowa — ile wynosi obecnie

Opłata mocowa jest uzależniona od rocznego zużycia energii przez gospodarstwo domowe i wynosi odpowiednio:

  • poniżej 0,5 MWh rocznie zapłacą 1,87 zł miesięcznie,
  • 0,5 do 1,2 MWh rocznie zapłacą 4,48 zł miesięcznie,
  • 1,2—2,8 MWh rocznie opłata wyniesie 7,47 zł miesięcznie,
  • ponad 2,8 MWh rocznie – 10,46 zł miesięcznie.

W przypadku przedsiębiorstw opłata ta będzie wynosić jeszcze więcej. Ile? Będzie to dodatkowo 0,0762 PLN za każdą kWh, wykorzystaną w dni robocze, w szczytowym zużyciu mocy, czyli między godziną 7.00 a 21.59. Jak widzisz, im większe zużycie energii, tym wyższa będzie opłata mocowa. Chociaż mogłoby się wydawać, że miesięczna podwyżka jest niewielka, rocznie stracisz od 22,40 zł aż do nawet 125,52 zł. Opłata ta może wzrosnąć w kolejnych latach. Skąd ten wniosek? 

Opłatę mocową ustala Urząd Regulacji Energetycznej zawsze 31 grudnia na kolejny rok kalendarzowy. 

Czy właściciele fotowoltaiki obowiązuje opłata mocowa?

Pierwotnie, prosumenci mieli zostać zwolnieni z opłaty mocowanej, pod warunkiem, że zielona energia pokryje całkowite roczne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego lub firmy. Ostatecznie, właściciele instalacji fotowoltaicznej będą rozliczani na podstawie energii pobranej z sieci w okresie 12 miesięcy. W praktyce oznacza to, że jako prosument zapłacisz mniej niż osoby korzystające z nieodnawialnego źródła energii. Jak to możliwe?   Zazwyczaj wykorzystujemy ok. 30% produkcji dziennej. Pozostała energia, czyli ok. 70% wraca do sieci energetycznej. W pochmurne dni możesz wykorzystać 80% z tej energii, tzn. z tych 70%. Pozostałe 20% to koszty przechowywania energii. Oznacza to, że opłata mocowa zostanie naliczana wyłącznie na podstawie tych 20%. Dzięki temu rachunek za prąd będzie dużo niższa od tego, który płacisz obecnie.

Opłata mocowa — podsumowanie

Nic nie zapowiada, aby opłata mocowa w przyszłym roku obniżyła się albo zniknęła zupełnie. Wręcz przeciwnie, jeśli wysokość opłaty mocowej ma być ogłoszana co roku, łatwo domyślić się, że będzie coraz wyższa. Instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu lub firmie, to szansa, aby obniżyć opłatę mocową i nie martwić się kolejnymi podwyżkami energii elektrycznej.