Planujesz zamontować instalację fotowoltaiczną w swoim domu? Chcesz sam wybrać panele fotowoltaiczne? Zastanawiasz się co wybrać — panele amorficzne czy polikrystaliczne? W dzisiejszym artykule porównamy oba rodzaje paneli. Przedstawimy ich wady i zalety.

Panele amorficzne a polikrystaliczne — definicja

Podstawowa różnica między panelami amorficznymi a polikrystalicznymi tkwi w ich budowie. Panele amorficzne zbudowane są z wykrystalizowanego krzemu, czyli z tzw. krzemu amorficznego, który jest bardzo cienki. W związku z tym, półprzewodniki w tych panelach są nazywane cienkoszklistymi. Właśnie dlatego są umieszczane na innym materiale, najczęściej na szkle. Powierzchnia paneli amorficznych jest gładka. Oznacza to, że nie można rozróżnić pojedynczych ogniw. Ich przeciwieństwem są panele polikrystaliczne. Jak sama nazwa wskazuje, “budulcem” paneli polikrystalicznych są kryształy kszemu, przez co pojedyncze ogniwa są wyraźnie widoczne. Różnice w budowie wpływają na ich wydajność i żywotność. Poniżej, omówimy zalety i wady obu rodzajów paneli fotowoltaicznych.

Panele amorficzne — zalety

Panele amorficzne są lekkie, a do ich montażu nie są wymagane dodatkowe umocnienia. Co więcej, idealnie prezentują się na dachu lub fasadzie. Najczęściej mają ciemną barwę, dzięki czemu wyglądają bardzo elegancko. Ponadto, panele polikrystaliczne cechuje dużo większa odporność na działanie wysokich temperatur, a co za tym idzie, niewielki spadek mocy, przy wzroście temperatury. Zaletą tego rodzaju paneli jest także cena. Są one tańsze niż panele amorficzne.

Panele amorficzne — wady

Niestety, panele amorficzne są mniej wydajne od tych polikrystalicznych. Dla porównania — średnia wydajność paneli amorficznych to zaledwie 6-10%, podczas gdy panele polikrystaliczne gwarantują wydajność na poziomie ok. 20%. Podobnie jest z “żywotnością” paneli amorficznych. Średnio jest to zaledwie 10 lat. 

Panele polikrystaliczne — zalety

Chociaż panele polikrystaliczne to większy wydatek niż zakup amorficznych, należy wziąć pod uwagę ich żywotność i dopiero wtedy przekalkulować, które z nich bardziej się opłacają. W przypadku paneli polikrystalicznych mówimy o nawet 30 latach pracy, podczas gdy producenci paneli amorficznych mówią raczej o ok. 10 latach żywotności. Kolejną zaletą jest także wydajność paneli polikrystalicznych, która oceniana jest na ok. 16-20% To ponad dwa razy więcej niż w przypadku paneli amorficznych. 

Panele polikrystaliczne — wady 

Panele polikrystaliczne są mniej odporne na działanie wysokiej temperatury niż panele amorficzne. Na szczęście, w naszej szerokości geograficznej nie jest to duży problem. Należy również wziąć pod uwagę, że ten rodzaj paneli bywa mniej estetyczny i droższy od swojej amorficznej konkurencji. W przypadku paneli słonecznych kwestie wizualne nie są jednak najważniejsze, Dużo bardziej powinna liczyć się wydajność. A w tym przypadku, panele polikrystaliczne wygrywają z amorficznymi. 

Panele amorficzne a polikrystaliczne — podsumowanie 

Panele amorficzne czy polikrystaliczne? Nie da się ukryć, że panele amorficzne powoli odchodzą do lamusa. Pamiętaj jednak, że przy wyborze paneli fotowoltaicznych należy wziąć pod uwagę:

  • powierzchnię, na której będą montowane panele,
  • zapotrzebowanie energetyczne domu,
  • klimat,
  • wydajność i żywotność paneli,
  • cenę paneli.

Dlatego wybór paneli fotowoltaicznych warto powierzyć specjalistom. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoja domowa elektrownia słoneczna spełni swoje zadanie i będzie Ci służyć Ci nawet przez 20-30 lat.