Planujesz zamontować instalację fotowoltaiczną? Zastanawiasz się, jaki falownik wybrać, by zwiększyć jej wydajność? Zobacz nasz ranking falowników i podejmij najlepszą decyzję. Z tego artykułu dowiesz się również na co zwrócić uwagę, wybierając inwerter fotowoltaiczny.

Ranking inwerterów fotowoltaicznych 2021, czyli porównanie falowników 

Przed zakupem falownika, warto zapoznać się z aktualnym rankingiem falowników. 

Inwerter jest bowiem najważniejszym urządzeniem w całej instalacji fotowoltaicznej. Dlaczego? Inwerter przekształca prąd stały, wyprodukowane przez panele PV, w prąd zmienny, który działa w naszych gniazdkach. Jeśli to urządzenie przestanie działać, cała instalacja stanie się praktycznie bezużyteczna. Dlatego na falowniku nie warto oszczędzać. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Poniżej omawiamy najważniejsze kwestie.

Ranking falowników fotowoltaicznych 2021 — na co warto zwrócić uwagę

Jak znaleźć najlepsze falowniki? Oto lista rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę, porównując ze sobą modele różnych firm. 

Wydajność 

Wydajność falownika decyduje w dużym stopniu o wydajności całej instalacji PV. Najlepiej wybrać taki falownik, który będzie działać niezawodnie, bez względu na warunki i porę dnia. Optymalna sprawność falownika nie powinna być mniejsza niż 97%.

Ochrona i wytrzymałość

Chodzi konkretnie o tzw. klasę ochronności IP. W przypadku falowników jest to najczęściej klasa IP65. IP to skrót od International Protection Rating, co można przetłumaczyć jako “międzynarodową ocenę ochrony”. W praktyce klasa ta wskazuje, jaki stopień ochrony zapewnia urządzeniu jego obudowa. Szczegółowe informacje są ukryte pod cyframi. 6 oznacza “ochronę przed dostępem do części niebezpiecznych drutem; ochronę pyłoszczelną”, natomiast 5 — “ochronę przed strugą wody (12,5 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony”. To standardowy rodzaj zabezpieczeń, niezbędny w przypadku falowników. 

MPPT

Pod tym skrótem kryje się moduł śledzenia maksymalnej mocy. Innymi słowy, moduł określa najlepsze możliwe obciążenie instalacji PV, dzięki czemu jest wydajna i może wytwarzać największą moc. 

Długość gwarancji

Nie kupuj falownika, którego gwarancja jest krótsza niż 5 lat. Oczywiście, im dłuższy okres gwarancyjny, tym lepiej. Renomowani producenci oferują najczęściej gwarancję na okres od 5 do 10 lat wzwyż. Pełna gwarancja obejmuje najczęściej obsługę klienta i bezproblemową naprawę ewentualnych wad czy usterek.

Cena

Dobry falownik kosztuje nawet kilkanaście tysięcy złotych, ale jak już wspominaliśmy, na tym urządzeniu nie warto oszczędzać. Jeśli dojdzie do awarii, przestanie bowiem działać cała instalacja fotowoltaiczna. Kiedy masz szansę kupić inwerter taniej? Często możesz liczyć na niższą cenę, korzystając z usług instalatora. Doświadczone firmy wiedzą, u kogo kupować te urządzenia, aby uzyskać maksymalną wydajność, w rozsądnej cenie.

To oczywiście nie wszystko. Warto bowiem zwrócić uwagę na to, czy dany producent zapewnia wsparcie w Polsce. Nie bez znaczenia jest również wielkość firmy i to, czy marka jest stabilna pod względem finansowym. Lepiej postawić tutaj na duży i znany brand. Dzięki temu, będziesz miał pewność, że firma nie zniknie z rynku za kilka miesięcy. 

Ranking falowników 2021 — nasze TOP3 

W naszym rankingu inwerterów uwzględniliśmy jedynie marki. Jeśli chcesz zapoznać się ze specyfikacją konkretnych modeli, odwiedź stronę producenta albo skontaktuj się z nami. 

  1. Inwertery Solis

Solis to chińska firma, której falowniki są obecne w ponad 100 krajach na całym świecie. W przypadku większości modeli dostępny jest monitoring WI-FI, a także ponad 10-letni okres gwarancyjny. 

  1. FOX ESS 

FOX ESS króluje w rankingach falowników. Śmiało można uznać tę markę za lidera, jeśli chodzi o produkcję inwerterów oraz magazynów energii. Urządzenia te są ciche i błyskawicznie się uruchamiają, o czym wspominają w swoich recenzjach sami użytkownicy. 

  1.  Huawei 

Tej marki chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest obecna w ponad 170 krajach na całym świecie. Inwertery od Huawei to gwarancja niezawodności. Dużą zaletą falowników tej marki jest inteligentny system monitorowania, a także wydajność powyżej 98%. 

Ranking inwerterów fotowoltaicznych 2021 — podsumowanie 

Rynek PV dynamicznie się rozwija. Dotyczy to również inwerterów, bez których instalacja fotowoltaiczna nie mogłaby działać. Jeśli chcesz być na bieżąco i mieć gwarancję, że Twoja instalacja otrzyma najbardziej wydajny falownik w dobrej cenie, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci w wyborze falownika i paneli, przygotujemy projekt oraz zajmiemy się montażem instalacji fotowoltaicznej.