Jak podaje Agencja Rynku Energii, moc fotowoltaiki w naszym kraju, wyniosła pod koniec czerwca ok. 5,4 GW. W tym samym miesiącu pojawiło się w Polsce aż 35 296 nowych instalacji PV. Nic w tym dziwnego. Inwestycja w odnawialne źródła energii, z roku na rok, staje się bardziej opłacalna. Bez wątpienia wpływa na to wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce. Od czego zależy? Na co warto zwrócić uwagę? Odpowiedź w dzisiejszym artykule. 

Dlaczego wydajność paneli PV jest taka ważna 

Wydajność paneli fotowoltaicznych to jedna z kluczowych kwestii, jeśli chodzi o instalację PV. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta — ponieważ to od niej zależy, ile energii wyprodukuje Twoja instalacja fotowoltaiczna. Dobra wiadomość jest taka, że moc paneli z każdym rokiem staje się coraz większa. Jeszcze kilka lat temu wynosiła ona maksymalnie 200-250 pW. Obecnie możemy już zamontować panele, których moc wynosi 350 pW. Warto nadmienić, że wzrost mocy paneli PV idzie w parze z coraz bardziej atrakcyjnymi cenami. 

Od czego zależy wydajność paneli fotowoltaicznych

Wydajność paneli fotowoltaicznych zależy od:

  • kąta nachylenia paneli,
  • temperatury, 
  • lokalizacji, 
  • warunków atmosferycznych,
  • strony, w którą skierowane są panele,
  • zacienienia.

Jak wiadomo, im większe zacienienie, tym mniejsza wydajność paneli fotowoltaicznych. Choć mamy tu na myśli raczej “ekstremalne” warunki, czyli cień, który utrzymuje się cały czas, np. ze względu na dużą liczbę drzew. Jeśli chodzi o kąt nachylenia w kierunku południowym, przyjmuje się, że najlepszym rozwiązaniem jest ok. 35 stopni. Dzięki temu, uzyskamy maksymalną wydajność paneli zarówno w okresie zimowym, jak i letnim. Ważnym czynnikiem, jest także temperatura. Najlepiej, gdy nie przekracza ona 25 stopni Celsjusza. Dlaczego? Jeśli jest wyższa, może dojść do spalania jednego z ogniw, co odbije się negatywnie na działaniu całej instalacji fotowoltaicznej. Na szczęście w naszej szerokości geograficznej o takiej sytuacji raczej nie ma mowy. Z kolei, gdy temperatura jest za niska, maleje liczba fotonów, które docierają do ogniwa, co wpływa negatywnie na tzw. proces fotowoltaiczny i tym samym — na wydajność instalacji PV. 

Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce

Praca instalacji fotowoltaicznej trwa od wschodu do zachodu słońca. Z naszego doświadczenia wynika, że w Polsce, instalacja o mocy 1kWp może wyprodukować około 900-980 kWh. W przypadku instalacji o nieco większej mocy, np. 5 kWp, otrzymamy w ciągu roku ok. 5000 kWh. Żeby dowiedzieć się, czy tyle wystarczy, by pokryć roczne zapotrzebowanie w Twoim gospodarstwie domowym, warto sprawdzić obecny rachunek za prąd, w analogicznym okresie. 

Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce — podsumowanie

Jak już wspominaliśmy, wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce zwiększa się z każdym rokiem. Choć na rynku jest dostępnych wiele modeli, warto w tym względzie zaufać fachowcom, którzy znają się na panelach fotowoltaicznych i potrafią ocenić ich wydajność. 

Każda profesjonalna firma ma swoich sprawdzonych producentów. Markę, którą przetestowała w przypadku wielu instalacji. Dlatego, jeśli zależy Ci na wydajnych panelach fotowoltaicznych, nie szukaj na własną rękę. Skorzystaj z pomocy ekspertów, którzy zajmą się wszystkim od A do Z. Na wydajność paneli fotowoltaicznych oraz całej instalacji wpływa montaż. Jeśli trafisz na kiepską firmę, instalacja PV nie będzie tak wydajna, jak mogłaby być.